NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето „Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
3230
Тонът на времето

„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“. Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК. „Това е една моя мечта, която става реалност

| 18 Ноември 2024, 15:35 ч.
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
Снимка © DFA

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).

Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.

„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.

Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.

Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.

Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.

Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.

За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.

От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура". 

Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.

В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.

“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

„Сцената беше прекрасна и приказна. Трудно мога да си спомня мой концерт с такова обгрижване. Радвам се, че това ми се случва. Радвам се, че вече има концерти в България, които са мащабни, а не с двама-трима буфосихронисти на сцената“, коментира Стефан Диомов.

Разказва, че подборът на 26-те песни е бил труден: „При нас по-трудно е да изберем какво не трябва да пеем, отколкото какво трябва да изпеем. Много песни натрупахме през годините, може би няколко стотици, някои от които станаха хубави и хората ги заобичаха. Аз не обичам думата хит“.

Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.

Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябв

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.

Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.

В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.

Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.

Сцеичното представяне също е решено различно &ndash

Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".

В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.

Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас

Започващото днес шесто поред издание на Spice Music Festival събира на 2 и 3 август изпълнители на хитове на 90-те години в района на Морска гара Бургас, съобщиха организаторите на събитието.

Днес на сцената се очаква да се качат 2 Unlimited, Haddaway, Fragma, Groove Coverage, KLF feat. GODDESS, Wanda Dee и Evi Goffin ex-Lasgo. На следващия ден публиката ще може да чуе още Panjabi MC, Captain Hollywood Project, E-Type, John Newman, Gareth Gates, David Tavare и Italo Brothers.

За удобството на посетителите ще бъде обособена специална паркинг зона ул. „Булаир“, в отсечката от ул. „Константин Фотинов“ до ул. „Цар Симеон I". Тя ще може да бъде ползвана от 16:00 часа до 08:00 часа и в двата фестивални дни. Капацитетът й е около 120 автомобила. 

За по-голяма безопасност временно ще бъде ограничено движението от кръговото кръстовище на хотел „Приморец"“ в посока

„Ние имаме още два пъти по толкова песни, които се оказаха, че са шлагери, и хората ги харесват и обичат“, каза Драго. „Това, което ме поддържа, е, че много години сме правили много хубави песни, които се вълнуващи за мен, дори и сега. И тук не говорим за две, три, пет или десет песни,  а за няколко десетки хита, което е страшно много“, каза Ралица Ангелова.

По думите на Драго, основен мотор за концертите е Тодор Янков: „Това е наш приятел, който е барабанист, завършил и тонрежисура. Много по-млад е от нас, но започна да ни дава хъс. Оркестрациите за щрайха са на Румен Бояджиев-син, на когото сме толкова благодарни. И ще бъдем щастливи, ако продължим да работим с него“.

На сцената до „Тоника“ имаше оркестър с диригент Димитър Косев, бенд и три беквокалистки. „Мисля, че сме събрали едни от най-добрите музиканти в България, в момента“, коментира Драго.

„Ние 44 години работим заедно. Всеки знае другият кога диша и какво прави. Усещаме се. Естествено, че има и импровизация на сцената, но най-хубавото е, че много дълго време сме заедно. Нямаме притеснение от това кой какво ще изпее“, каза Милица Божинова.

Тя, заедно с Драго и Ралица, са от първоначалния състав на обичаната формация, създадена през 1980 година към ансамбъла на българските строителни войни.

„Тоника“ е две трети от живота ми дотук – като години и като преживявания. Много бих искала да имаме бъдеще и всички българи да имат нужда от духовна храна“, сподели Милица. Признава, че обикновено след такива концерти не я хваща сън до сутринта: „Толкова е нагрято и прегрято всичко. Готвихме се доста дълго време и, въпреки дългогодишната ни практика, няма как да не се вълнуваме, когато видим това море от хора“.

„Публиката ни даде невероятна енергия и любов, че не бих могъл да го обясня, без да ми заседне буца на гърлото. Затова им казахме, че без тях няма „Тоника СВ“, каза Драго. Вълнение, сценична, треска, радост, възторг – най-различни чувства се преплитат в един артист на такова събитие, по думите на Ралица.

На концерта прозвучаха „Аделина“ и „Виждам те“, две нови песни на Стефан Диомов, който не спира да пише музика за „Тоника СВ“: „Не затварям капака на пианото, все още. Упорит човек съм, не се предавам, продължавам да пиша и да търся. И се радвам, когато се получава“. „Диомов е особен вид композитор, защото неговите песни не са инспирирани от никоя друга песен. Той е голям уникат“, допълва Ралица.

Люлякови нощи“, „Моята малка дъщеря“, „Разказвай ми“, „Сутрин рано“, „Обич“, „Лека нощ, усмивки“, „Къде си, лято“, „Приятели“, „Вечерен вятър“, „Здравей, как си, приятелю“, „Запази последния танц“ бяха само част от песните, изправили на крака публиката в зала 1. „До утре“ и „За старата любов“ звучаха акапелно, а „Зима“ и „Добър ден, море“ бяха само в съпровод на пиано, зад което бе четвъртият член на квартета – Емил Василев. „Толкова дълго време да се пее на живо, е много мъчна работа“, коментира тонрежисьорът Деян Тимнев, записвал в „Балкантон“ с най-големите имена в българската забавна музика. Вторият концерт завърши на фона на „Един неразделен клас“.

„Текстът е написан от Милчо Спасов по моята музика. Няма нищо любопитно около създаването, важното е, че песента е хубава и се пее повече от 40 години“, каза композиторът на песента Недко Трошанов.

Репортер – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Пиесата „Лисабон“ на писателя и драматург Захари Карабашлиев ще бъде представена за първи път пред българска публика и в пълния си текст, в Младежкия театър „Нико ...
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил", предаде Асошиейтед прес. Отличието ще й бъде връчено на 82-рата годишна церемония за наградите "Златен глобус" на 5 януа ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 06:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Тонът на времето
3230
Тонът на времето

„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика.Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

| 18 Ноември 2024, 15:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
„Тоника СВ“ – сладките опълченци в българската музика
Снимка © DFA

Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.

Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.

Шведската дарк метъл група Eleine пристига у нас със самостоятелно шоу в подкрепа на актуалния си студиен албум We Shall Remain (2023).

Едноименното турне вече минава през Европа и Великобритания, а София се включва във втората част от него, съобщават от „София мюзик ентърпрайсис“ (СМЕ).

Датата в България е 15 април 2025 г., а мястото – Joy Station.

„We Shall Remain е обред на посвещение на групата, колекция от химни за техните непрекъснато растящи легиони, следвайки едно просто верую: „Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!“, коментират от СМЕ.

Припомнят, че групата вече представи няколко парчета от албума пред българската публика, когато бяха подгряващи на концерта на Pain в София преди точно една годин

Известни са селектираните автори и творби за участие в дванадесетото издание на Международното биенале на малките форми в Плевен. 

Българските творци са 230, а чуждестранните – 34, каза художникът Иван Велчев-Йово, фондохранител в Художествена галерия "Илия Бешков".

Имената на избраните участници и творбите им са публикувани на страницата в социалната мрежа фейсбук на галерията и на официалния й сайт. 

Велчев допълни, че 315 автори са заявили участие в биеналето, но журито с председател скулпторът Богомил Живков е избрал 264 от тях.

Творбите, одобрени за участие във форума, могат да бъдат изпращани до галерията от 5 до 28 август. 

Селектираните произведения ще бъдат представени в изложба при откриване на биеналето на 25 октомври. 

„Тогава ще бъдат обявени и отличените автори в категориите живопис, график

Над 600 участници от седем държави ще се включат в 12-ото издание на Международния арт фестивал „Съзвездия в Несебър“.

Преобладаващото участие е от България, но има и артисти от Армения, Молдова, Полша, Украйна, САЩ и Грузия. Това съобщиха организаторите от Общински детски комплекс (ОДК) – Несебър.

Форумът ще се проведе от 20 до 24 август на амфитеатър „Жана Чимбулева“ в Стария град.

Основната цел на фестивала е да даде сцена на любителското изкуство и да популяризира творчеството на изпълнители от различни култури от цял свят. В него ще се включат представители на певчески, танцувални и инструментални школи, както и школи по изобразителни изкуства, уточниха организаторите.

За по-голяма безопасност ще бъде въведена временна организация на движението в старата част на Несебър.

От 20:00 до 21:00 ч. ще бъде с

След пет години в София се завръща сопраното Анджела Георгиу. Със своя лиричен, експресивен и мощен глас, тя притежава уникалната способност да предава дълбоки емоции и да пленява аудиторията, коментират от Софийската филхармония – домакин на събитието в зала „България“.

„Анджела Георгиу е известна със своето безупречно вокално майсторство и драматични интерпретации. Нейният репертоар обхваща белканто, веризъм и френски романтични роли, което демонстрира нейната изключителна гъвкавост и дълбочина. Обичана за своята естествена музикалност и елегантност на сцената, тя е не само завършена оперна певица, но и истинска дива в оригиналния смисъл на термина“, коментират от филхармонията.

На сцената в София ще партнира и тенорът Саимир Пиргу. 

Концертът е под диригентството на маестро

В Националния музей на текстилната индустрия в Сливен бе открита изложба от стари шевни машини на колекционер, който ги е дарил на културния институт. Това съобщиха от пресцентъра на община Сливен. Дарителят е служител на Община Сливен - главен експерт в дирекция "Общинска инфраструктура". 

Колекцията е на Костадин Костадинов, който от години събира уникални ретро екземпляри. Всички притежавани от него машини са в отлично състояние и са работещи.

В изложбата са представени 38 шевни машини от различни периоди. Някои екземпляри са на световноизвестни марки като "Сингер", "Мундлос", "Пфаф", "Фритинер" и др. Най-старите екземпляри са произведени в периода 1860 – 1868 г. Сред експонатите има чугунена машина за шиене на обувки и машина за шиене на кожа.

“Всяка машина има своята уникална история. Костадинов настояваше в описанието да включим и имената

„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.

Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.

Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.

Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябв

Робот дебютира като диригент в Дрезден, като изпълни музика, композирана специално за него, предаде АФП.

Роботът представлява три отделни ръце, всяка от които има своя палка, напомняща светлинните саби от филма „Междузвездни войни“. Той дирижира музикантите на Дрезденския симфоничен оркестър.

Обучен да разпознава ритъма и динамиката, роботът движи ръцете си независимо една от друга. Той успя да покаже способностите си, като изпълни Semiconductor`s Masterpiece - произведение на немския композитор и пианист Андреас Гундлах.

Роботът използва трите си ръце, за да направлява поотделно три части на оркестъра. Това не би било възможно с един диригент. След представлението в неделя Гундлах каза, че идеята е вдъхновена от учени от Техническия университет в Дрезден. Те разработват роботи, които нямат за цел да заменят хората, а напротив - да се сработят с тях. С

С шест нови заглавия през настоящата година и две предстоящи премиери ямболският Драматичен театър „Невена Коканова” чества 75 години от обявяването си за професионален културен институт.

Юбилейната дата отбелязваме днес, 8 октомври, а на 11 октомври, петък, очакваме нашите зрители за премиерата на „Читалнята”, обяви директорът Дияна Стоянова.

В празничната за театъра седмица трупата представя поетичния спектакъл по текстове на ямболски творци. Това е второ подобно представление след „Отключено време” със стихове на ямболски поетеси.

Форматът отразява търсенията за нови теми, пространства и структура на представленията, посочи Дияна Стоянова. И двата спектакъла са правени не от режисьори, а от актьори в театъра, познаващи добре както текстовете, така и самите автори.

Сцеичното представяне също е решено различно &ndash

Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".

В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.

Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас

Започващото днес шесто поред издание на Spice Music Festival събира на 2 и 3 август изпълнители на хитове на 90-те години в района на Морска гара Бургас, съобщиха организаторите на събитието.

Днес на сцената се очаква да се качат 2 Unlimited, Haddaway, Fragma, Groove Coverage, KLF feat. GODDESS, Wanda Dee и Evi Goffin ex-Lasgo. На следващия ден публиката ще може да чуе още Panjabi MC, Captain Hollywood Project, E-Type, John Newman, Gareth Gates, David Tavare и Italo Brothers.

За удобството на посетителите ще бъде обособена специална паркинг зона ул. „Булаир“, в отсечката от ул. „Константин Фотинов“ до ул. „Цар Симеон I". Тя ще може да бъде ползвана от 16:00 часа до 08:00 часа и в двата фестивални дни. Капацитетът й е около 120 автомобила. 

За по-голяма безопасност временно ще бъде ограничено движението от кръговото кръстовище на хотел „Приморец"“ в посока

„Сцената беше прекрасна и приказна. Трудно мога да си спомня мой концерт с такова обгрижване. Радвам се, че това ми се случва. Радвам се, че вече има концерти в България, които са мащабни, а не с двама-трима буфосихронисти на сцената“, коментира Стефан Диомов.

Разказва, че подборът на 26-те песни е бил труден: „При нас по-трудно е да изберем какво не трябва да пеем, отколкото какво трябва да изпеем. Много песни натрупахме през годините, може би няколко стотици, някои от които станаха хубави и хората ги заобичаха. Аз не обичам думата хит“.

„Ние имаме още два пъти по толкова песни, които се оказаха, че са шлагери, и хората ги харесват и обичат“, каза Драго. „Това, което ме поддържа, е, че много години сме правили много хубави песни, които се вълнуващи за мен, дори и сега. И тук не говорим за две, три, пет или десет песни,  а за няколко десетки хита, което е страшно много“, каза Ралица Ангелова.

По думите на Драго, основен мотор за концертите е Тодор Янков: „Това е наш приятел, който е барабанист, завършил и тонрежисура. Много по-млад е от нас, но започна да ни дава хъс. Оркестрациите за щрайха са на Румен Бояджиев-син, на когото сме толкова благодарни. И ще бъдем щастливи, ако продължим да работим с него“.

На сцената до „Тоника“ имаше оркестър с диригент Димитър Косев, бенд и три беквокалистки. „Мисля, че сме събрали едни от най-добрите музиканти в България, в момента“, коментира Драго.

„Ние 44 години работим заедно. Всеки знае другият кога диша и какво прави. Усещаме се. Естествено, че има и импровизация на сцената, но най-хубавото е, че много дълго време сме заедно. Нямаме притеснение от това кой какво ще изпее“, каза Милица Божинова.

Тя, заедно с Драго и Ралица, са от първоначалния състав на обичаната формация, създадена през 1980 година към ансамбъла на българските строителни войни.

„Тоника“ е две трети от живота ми дотук – като години и като преживявания. Много бих искала да имаме бъдеще и всички българи да имат нужда от духовна храна“, сподели Милица. Признава, че обикновено след такива концерти не я хваща сън до сутринта: „Толкова е нагрято и прегрято всичко. Готвихме се доста дълго време и, въпреки дългогодишната ни практика, няма как да не се вълнуваме, когато видим това море от хора“.

„Публиката ни даде невероятна енергия и любов, че не бих могъл да го обясня, без да ми заседне буца на гърлото. Затова им казахме, че без тях няма „Тоника СВ“, каза Драго. Вълнение, сценична, треска, радост, възторг – най-различни чувства се преплитат в един артист на такова събитие, по думите на Ралица.

На концерта прозвучаха „Аделина“ и „Виждам те“, две нови песни на Стефан Диомов, който не спира да пише музика за „Тоника СВ“: „Не затварям капака на пианото, все още. Упорит човек съм, не се предавам, продължавам да пиша и да търся. И се радвам, когато се получава“. „Диомов е особен вид композитор, защото неговите песни не са инспирирани от никоя друга песен. Той е голям уникат“, допълва Ралица.

Люлякови нощи“, „Моята малка дъщеря“, „Разказвай ми“, „Сутрин рано“, „Обич“, „Лека нощ, усмивки“, „Къде си, лято“, „Приятели“, „Вечерен вятър“, „Здравей, как си, приятелю“, „Запази последния танц“ бяха само част от песните, изправили на крака публиката в зала 1. „До утре“ и „За старата любов“ звучаха акапелно, а „Зима“ и „Добър ден, море“ бяха само в съпровод на пиано, зад което бе четвъртият член на квартета – Емил Василев. „Толкова дълго време да се пее на живо, е много мъчна работа“, коментира тонрежисьорът Деян Тимнев, записвал в „Балкантон“ с най-големите имена в българската забавна музика. Вторият концерт завърши на фона на „Един неразделен клас“.

„Текстът е написан от Милчо Спасов по моята музика. Няма нищо любопитно около създаването, важното е, че песента е хубава и се пее повече от 40 години“, каза композиторът на песента Недко Трошанов.

Репортер – Даниел ДимитровОператор – Борислав БориславовМонтаж – Валя Ковачева

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Яна Титова се завръща в Младежкия театър – като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев
Вайола Дейвис ще получи почетната награда "Сесил Б. Демил"
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.